STOWARZYSZENIA ZWYKŁEGO
pod nazwą: STOWARZYSZENIE EKSPLORACYJNO - HISTORYCZNE „ PIAST UNDERGROUND”
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§1.
1. W oparciu o ustawę „Prawo o stowarzyszeniach” z dnia 7 kwietnia 1989r.(t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2261) zwaną dalej „Ustawą”, tworzy się Stowarzyszenie Zwykłe pod nazwą STOWARZYSZENIE EKSPLORACYJNO - HISTORYCZNE „ PIAST UNDERGROUND” zwane dalej „Stowarzyszeniem”.
2. Stowarzyszenie może używać nazwy w językach obcych.
3. Stowarzyszenie działa w oparciu o Ustawę, niniejszy Regulamin oraz Regulamin Wewnętrzny Stowarzyszenia.
§2.
1. Stowarzyszenie zostaje powołane na czas nieokreślony
.
2. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, niezależnym zrzeszeniem osób, o charakterze otwartym, stoi ponad podziałami politycznymi, religijnymi i społecznymi oraz nie reprezentuje interesów żadnych innych podmiotów – organizacji, partii czy instytucji.
§3.
1. Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
§4.
Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Strzelnie
§5.
1. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o takich samych lub podobnych celach statutowych.
2. Decyzję o członkostwie Stowarzyszenia w organizacjach, o których mowa w ust. 1 podejmuje Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
3. W organizacjach wymienionych w ust. 1 Stowarzyszenie mogą reprezentować członkowie Zarządu.
§6.
1. Stowarzyszenie może używać pieczęci zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Stowarzyszenie może ustanawiać znaki graficzne oraz odznaki organizacyjne i honorowe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz może wydawać legitymacje będące potwierdzeniem członkostwa w Stowarzyszeniu.
§ 7.
1. Stowarzyszenie jest organizacją non-profit – działa opierając się na pracy społecznej członków.
ROZDZIAŁ II
1. Cele Stowarzyszenia
§ 8.
1. Celem Stowarzyszenia jest w szczególności:
Tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą, w tym kreowanie kodeksu eksploracji, zgodnego z istniejącym prawem oraz szerzenie informacji i propagowanie eksploracji zgodnej z prawem.
Podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii regionów i kraju, połączonej z informacją i upublicznieniem efektów tej działalności.
Podejmowanie i ułatwianie kontaktów, wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy podmiotami podejmującymi podobne do Stowarzyszenia działania, w tym pomiędzy innymi stowarzyszeniami, muzeami i innymi instytucjami, których działalność związana jest z historią regionów Polski, jej dokumentowaniem, eksploracją itp.; Współpraca z instytucjami państwowymi mająca na celu jak najlepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności różnych organizacji i środowisk w zakresie historii i eksploracji.
Wzbogacanie kolekcji historycznych eksponatów muzealnych o przedmioty odnalezione w trakcie prowadzonych działań eksploracyjnych, w szczególności w muzeach współpracujących ze Stowarzyszeniem, działających na terenach prowadzonych badań eksploracyjnych.
Organizowanie imprez, wystaw tematycznych, prelekcji, pokazów i innych form informacji na temat historii miejsc, w których prowadzona jest działalność eksploracyjna Stowarzyszenia. Podejmowanie działań edukacyjnych z tego zakresu, mających na celu zainteresowanie młodzieży historią regionów i kraju. Organizacja wydarzeń integracyjnych dla środowiska eksploracyjnego.
Kreowanie zespołów roboczych i struktur wspomagających realizację wspólnych projektów i programów, w tym wspólnych zespołów z partnerami instytucjonalnymi, mających na celu realizację wybranych celów Stowarzyszenia.
Poznawanie prawa z zakresu badań o charakterze eksploracyjnym w kraju i zagranicą. Uczestnictwo w dyskusjach publicznych i forach podejmujących problematykę działalności eksploracyjnej.
Rozpowszechnianie informacji o działalności Stowarzyszenia w środowisku historyków, archeologów, instytucji edukacyjnych oraz jednostek samorządowych w celu budowania pozytywnego wizerunku Stowarzyszenia i pozyskiwania partnerów do wspólnych działań eksploracyjnych.
Oferowanie pomocy w pracach eksploracyjnych innym podmiotom, w tym pomocy w pracach archeologicznych, dokumentacyjnych, archiwizacyjnych i innych związanych z poznawaniem i dokumentowaniem historii Polski.
Poznawanie działalności podmiotów stawiających sobie podobne cele i porównywanie efektów ich działania z działalnością Stowarzyszenia, mające na celu usprawnienie i efektywne planowanie prac eksploracyjnych, a także porównywanie efektów wybranych działań poszukiwawczych w celu wspólnego wyciągania wniosków.
Działania podejmowane wraz z działalnością eksploracyjną, mające na celu ochronę ojczystych dóbr kultury i przyrody, w tym ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego regionów Polski, podejmowane także razem z partnerami instytucjonalnymi.
Podejmowanie działań piętnujących grabieżczą, nielegalną eksplorację, dewastowanie historycznych miejsc pamięci i wszelką działalność szkodliwą dla dóbr dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.
Wspieranie członków Stowarzyszenia w ich dążeniach do podwyższania wiedzy i umiejętności przydatnych do osiągania wysokiej jakości podejmowanych działań, zgodnych z celami Stowarzyszenia, w tym organizowanie wspólnych form szkoleniowych na rzecz członków Stowarzyszenia, dotyczących historii Polski, miejsc pamięci i dziedzictwa kulturowego, a także metod i technik związanych z bezpieczną i zgodną z prawem działalnością eksploracyjną.
Podejmowanie działań mających na celu ochronę przyrody oraz środowiska naturalnego.
Wspieranie działalności lokalnych muzeów, skansenów, izb regionalnych oraz izb pamięci, stała współpraca z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz miejscowymi archeologami i historykami.
Wydawanie książek i audiobooków, plakatów i broszur.
Edukacja historyczna dzieci, młodzieży oraz dorosłych przy współpracy z muzeami i izbami pamięci.
Działanie na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego i przeciwdziałanie patologiom społecznym,
Zaspokajanie potrzeb zdrowotnych w tym organizacja działań o charakterze zdrowotnym służących w szczególności przeciwdziałaniu uzależnieniom od alkoholu, narkotyków, tytoniu i innych środków odurzających zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.
Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych
Rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
Działania na rzecz ochrony środowiska,
Działalność edukacyjna na rzecz osób dorosłych, dzieci i młodzieży, propagowanie zdrowego stylu życia.
Pomoc dla osób niepełnosprawnych poprzez min. realizacje zajęć integracyjnych.
Rozwój kultury, sztuki i ochrona dóbr kultury i tradycji,
Reklama i promocja regionu,
.Ochronę przyrody i krajobrazu, wspieranie rozwoju turystyki, a także upowszechnianie wiedzy ekologicznej,
Organizowanie przedsięwzięć w zakresie turystycznych i rekreacyjnym , organizowanie wycieczek, wyjazdów, obozów, spotkań, itp
Promowanie obszaru powiatu mogileńskiego , w tym produktów i usług lokalnych
§ 9
2. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
Organizowanie legalnych, jawnych akcji eksploracyjnych opartych o niezbędne, określone prawem pozwolenia, zgodnie z celami Stowarzyszenia.
Współpracę z instytucjami państwowymi, muzeami, stowarzyszeniami, organami administracji rządowej, samorządami terytorialnymi, organizacjami ochrony przyrody i środowiska naturalnego oraz podmiotami gospodarczymi w kraju i za granicą w zakresie zgodnym z celami Stowarzyszenia.
Organizowanie wszelkich form edukacji dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym kursów, szkoleń, warsztatów, seminariów, konferencji, odczytów, pogadanek, prezentacji, doradztwa, organizowanie festynów naukowych, edukacyjnych, kulturowych,
Organizowanie akcji charytatywnych, w tym festyny, aukcje, koncerty, wystawy, ekspozycje, prezentacje
Przedkładanie administracji rządowej, samorządowej oraz innym podmiotom postulatów i opinii wynikających z działalności Stowarzyszenia.
Uczestniczenie w dyskusjach na forach krajowych zajmujących się problematyką eksploracji.
Udział w konferencjach, sympozjach i innych imprezach o tematyce eksploracyjnej, organizowanych w kraju i za granicą.
Organizowanie wystaw, targów, imprez, których cel zgodny jest z celami stowarzyszenia.
Prowadzenie działalności informacyjnej, publicystycznej, edukacyjnej na temat eksploracji.
Organizowanie różnych form upowszechniania celów działania Stowarzyszenia.
Organizowanie różnych form kształcenia Członków Stowarzyszenia odpowiadających celom statutowym Stowarzyszenia i podwyższających jakość podejmowanych działań.
Promocję i organizację wolontariatu,
Organizowanie pomocy dla niepełnosprawnych przez organizowanie zajęć korekcyjnych, integracyjnych.
Działalność dobroczynną – imprezy i zbiórki charytatywne w celu pozyskania środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej.
Organizowanie zawodów i imprez sportowych,
Organizowanie wolontariatu,
Organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży,
Prowadzenie działań mających na celu profilaktykę uzależnień
Wydawanie informacji i publikacji związanych z prowadzoną działalnością
Organizowanie szkoleń i imprez prozdrowotnych,
Ochronę przyrody i krajobrazu, wspieranie rozwoju turystyki, a także upowszechnianie wiedzy ekologicznej,
ROZDZIAŁ III
Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
członków zwyczajnych
członków honorowych
§ 11
Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia mogą być:
pełnoletni obywatele polscy i cudzoziemcy mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,
małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy maja ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym ze w składzie Zarządu większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych,
małoletni poniżej 16 lat, mogą za zgodą przedstawicieli ustawowych należeć do Stowarzyszenia , mogą uczestniczyć w walnym zebraniu Członków bez prawa głosu oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
§ 12
Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie Stowarzyszenia.
Członkowie honorowi nie opłacają składek członkowskich.
Członkowie honorowy mają prawo uczestniczenia w pracach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
§ 13
Członkowie zwyczajni mają prawo:
wybierać i być wybieranymi do władz Stowarzyszenia z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat,
uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu,
wysuwać postulaty i wnioski wobec władz Stowarzyszenia,
uczestniczyć we wszystkich przedsięwzięciach realizowanych w ramach zadań statutowych Stowarzyszenia, które są do nich adresowane, zgłaszania propozycji i wniosków wobec władz Stowarzyszenia;
korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
zgłaszania wniosków i postulatów związanych z działalnością
Członek zwyczajny jest obowiązany do:
brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
przestrzegania Regulaminu Stowarzyszenia i Regulaminu wewnętrznego i uchwał władz Stowarzyszenia,
regularnego opłacania składek.
Członkowie honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w zebraniach władz Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
dobrowolnej, pisemnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia,
śmierci członka lub utraty osobowości prawnej (w przypadku osób prawnych),
wykluczenia przez Zarząd Stowarzyszenia w przypadku:
działania na szkodę Stowarzyszenia,
rażącego naruszenia postanowień Regulaminu Stowarzyszenia lub Regulaminu Wewnętrznego i uchwał władz Stowarzyszenia,
nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres przekraczający 6 miesięcy,
utraty praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu
Stwierdzenie ustania członkostwa lub wykluczenie członka ze Stowarzyszenia następuje w drodze uchwały Zarządu.
Od uchwał Zarządu o stwierdzeniu ustania członkostwa lub wykluczeniu członka przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały na piśmie. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Zebraniu Członków.
ROZDZIAŁ IV
Władze Stowarzyszenia
Władzami Stowarzyszenia są:
Walne Zebranie Członków,
Zarząd Stowarzyszenia.
Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa pięć lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Wybór władz Stowarzyszenia następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz w trakcie trwania kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia, pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków władz nie przekroczy 1/2 liczby członków pochodzących z W przeciwnym razie, Zarząd zwołuje Zebranie Członków w celu odbycia wyborów uzupełniających.
Mandat członka powołanego do władz w drodze kooptacji wygasa wraz z upływem kadencji władz Stowarzyszenia
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, jeśli dalsze postanowienia regulaminu nie stanowią inaczej
Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
Do wyłącznej kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
określenie głównych kierunków działania stowarzyszenia,
uchwalanie Regulaminu Stowarzyszenia i Regulaminu Wewnętrznego oraz ich zmian,
wybór Zarządu,
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków lub jego władze,
rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w sprawach członkowskich,
nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego,
podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
podejmowanie uchwał w innych sprawach, wniesionych pod obrady,
O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 3 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków.
Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajnie
Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków zwołuje się raz w roku.
Sprawozdawczo – Wyborcze Walne Zebranie zwołuje się w związku z wyborem władz Stowarzyszenia, w terminach określonych w § 14 ust 2
Nadzwyczajne Zebranie Członków może odbywać się w każdym czasie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd Stowarzyszenia:
z własnej inicjatywy,
na umotywowane żądanie co najmniej 3 członków
Uchwały Walnego Zebrania Członków – w pierwszym terminie podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych członków, chyba że dalsze postanowienia regulaminu stanowią inaczej. Drugi termin posiedzenia Walnego Zebrania Członków jest dopuszczalny, jeżeli został zaplanowany w zawiadomieniu o Walnym Zebraniu Członków.
Zarząd Stowarzyszenia, zwany dalej Zarządem, kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Zebrania Członków, działa w jego imieniu i ponosi odpowiedzialność przed Zebraniem Członków.
Zarząd składa się z trzech członków, w tym prezesa i dwóch wiceprezesów wybieranych przez Walne Zebranie Członków.
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
Uchwały Zarządu podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. W sytuacji równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu. Na podstawie uchwały pełnego składu Zarząd może podejmować uchwały w głosowaniu
Do zakresu działań Zarządu należy:
realizacja celów stowarzyszenia oraz uchwał Zebrania Członków,
określenie szczegółowych kierunków działania Stowarzyszenia i jego preliminarzy budżetowych,
sprawowanie Zarządu nad majątkiem stowarzyszenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
podejmowanie decyzji w sprawach nabycia lub zbycia majątku,
zwoływanie Zebrania Członków,
podejmowanie decyzji w zakresie rejestracji statusu organizacji pożytku publicznego,
ustalanie wysokości składek członkowskich oraz innych świadczeń, ulg i zwolnień od tych składek lub świadczeń,
sporządzanie corocznego sprawozdania merytorycznego i finansowego z działalności Stowarzyszenia i przedkładanie ich Walnym Zebraniu Członków.
Stowarzyszenie reprezentowane jest na zewnątrz przez prezesa Stowarzyszenia.
Podejmowanie przez Zarząd czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga uprzedniej zgody wszystkich członków stowarzyszenia zwykłego oraz udzielenia przez nich pełnomocnictwa do dokonania tych czynności.
Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
nabycie oraz zbycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego;
ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego;
zawarcie umowy kredytu albo pożyczki;
przejęcie długu, uznanie długu, zwolnienie z długu, przystąpienie do długu, zawarcie umowy poręczenia lub zawarcie innej podobnej umowy;
zaciągnięcie innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł.
Rozdział VI
Majątek Stowarzyszenia
§ 17
1. Środki na działalność stowarzyszeniach pochodzą z:
składek członkowskich
dotacji
darowizn
zbiórek publicznych
spadków, zapisów,
dochodów z majątku stowarzyszenia,
ofiarności publicznej.
Fundusze uzyskiwane ze składek służyć mogą wyłącznie realizacji celów regulaminowych bez prawa podziału pomiędzy członków Stowarzyszenia.
Dokumenty finansowe Stowarzyszenia prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych uprawniony jest Prezes Zarządu samodzielnie lub Wiceprezes z innym członkiem zarządu łącznie.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia.
§ 18
Decyzję w sprawie zmiany regulaminu oraz rozwiązania stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Zebranie Członków określa przeznaczenie pozostałych środków finansowych Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie nie może :
powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
zrzeszać osób prawnych,
prowadzić działalności gospodarczej,
prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach